Sisukord:

UEFA EURO meistrivõistlused

Eesti meistrivõistlused kergejõustikus, 8 augustil Tallinnas Kadrioru staadionil (Mai 2024)

Anonim

2012. aastal sai Hispaania esimeseks riigiks, kes võitis kaks järjestikust jalgpalli (jalgpalli) UEFA Euroopa meistrivõistluste (EURO) tiitlit, alistades Henri Delaunay Cupi tõstmiseks Itaalia 4: 0. EURO 2012 finaalmatš peeti 1. juulil Ukris Kiievi olümpiastaadionil 63 170 pealtvaataja ees. See oli 14. ja edukaim selline turniir, mis peeti pärast 1960. aastat. Hispaania võitis 1964. aastal esmakordselt tiitli, pakkudes meeldejäävalt karismaatilist väljapanekut, mis võrdub Lääne-Saksamaa / Saksamaa kolme võiduga.

Varased aastad.

Neljaaastane turniir loodi 1958. aastal Euroopa Rahvaste Karika võistlusena. Võitjale esitatud Henri Delaunay karikas nimetati Prantsuse Jalgpalli Föderatsiooni peasekretäri auks, kes 1927. aastal oli välja mõelnud Euroopa meistrivõistluste idee. (Sarnane Lõuna-Ameerika meistrivõistlus pärineb aastast 1916.) Euroopa rahvusvaheline karikavõistlus toimus esmakordselt 1927. aastal, sellest võttis osa pool tosinat riiki; see ilmus II maailmasõja järgselt taas Dr Gerö karikaks. 1958. aastal algas esimene rahvaste karikavõistlus, kuhu pääses vaid 17 riiki, sest Suurbritannia, Lääne-Saksamaa ja Itaalia olid keeldunud osalemast. Võistkonnad võistlesid kodus ja võõrsil, poolfinaalid ja finaalid peeti Prantsusmaal 1960. aastal. Kui Hispaania pidi veerandfinaalis mängima Nõukogude Liitu, loobus Hispaania meeskond poliitilistel põhjustel; Väravavahi Lev Jašini ankurdatud nõukoguded läksid Pariisis peetud finaalis Jugoslaavia 2: 1 alla ja pidasid pettumusega 17 966 osavõttu.

Sama knockouti valemit kasutati 1964. aastal teisel võistlusel ja huvi oli suurem; selle 29 tööd olid Inglismaa, Wales, Põhja-Iirimaa ja Ida-Saksamaa. UEFA valis ootamatult võõrustajaks Hispaania ja Madridi finaalis jälgis 79 115 pealtvaatajat, kuidas hispaanlased alistavad nõukogude 2–1.

1968. aasta seeriast puudusid ainult Island ja Malta tolleaegsest UEFA 33-st riigist, võistlused jagunesid kaheksasse kvalifikatsioonirühma. Viimane etapp peeti Itaalias. Poolfinaali loosimise tulemusel vallutasid itaallased mündi viskamise Nõukogude üle. Kordusmängu finaal lubati Roomas pärast seda, kui Itaalia viigistas Jugoslaaviaga 1: 1. Itaallased võitsid kordusmängu 2–0.

Belgia valiti 1972. aasta finaaletappide võõrustajaks ja sai täieliku võistlustööde turniiril kolmanda koha. Selle võitis silmapaistvalt kõik rünnakul olnud Lääne-Saksamaa meeskond, kus Franz Beckenbauer kontrollis kaitset ja Gerd Müller lõi väravad. Nõukogude Liit alistas poolfinaalis Ungari, kuid läänsakslased sulgesid nad Brüsselis finaalis 3–0.

Sarnast mustrit kasutati ka 1976. aastal, viimasteks etappideks valiti Jugoslaavia; Jugoslaavia meeskond lõpetas neljanda koha pärast kaotust poolfinaalis Lääne-Saksamaale ja kolmanda koha play-offis Hollandile. Lääne-Saksamaa jõudis taas finaali, kaotades Tšehhoslovakkiale lisaaja järel 2–2 viigiga kaotades karistuseks vaid 5–3. Turniiri neli viimast mängu olid keskmiselt rekordilised 4,75 väravat mängu kohta.

UEFA lubas 1980. aastal Itaaliaga võõrustada. Seal oli kaks neljast võistkonnast koosnevat rühma, mille võitjad võistlesid finaali ja teised võistlejad vaidlustasid kolmanda ja neljanda koha. Lääne-Saksamaa vallutas oma teise tiitli, alistades Roomas Belgia 2–1. Tšehhoslovakkia alistas pärast karistusala 1: 1 viigiga Itaaliat 9–8, et saada kolmas koht.

1984. aastal võõrustanud Prantsusmaa moodustasid suurepärase keskvälja Alain Giresse, Jean Tigana ja Michel Platini, kes lõid samuti rekordilised üheksa väravat. Kuna kolmandat / neljandat kohta ei peetud, kohtusid grupivõitjad poolfinaalis alternatiivsete edetabelikohtadega. Prantsusmaa alistas Portugali 3–2 ja Hispaania vajas pärast 1–1 viiki Taani realiseerimiseks karistuslööke. Finaalis alistas Prantsusmaa Pariisis Hispaania 2–0, enne kui rahvaarv oli 47 368.

Euroopa meistrivõistlused.

Kui huvi suurenes, registreeriti Lääne-Saksamaal 1988. aasta turniiril keskmiselt rekordilised 53 989 rahvahulka, kes olid esimene mäng pärast seda, kui see muudeti UEFA Euroopa meistrivõistlusteks. Holland ületas võõrustaja ühes poolfinaalis, võites 2. – 1. NSV Liit alistas teises poolfinaalis Itaalia 2–0, kuid kaotas Müncheni finaalis hollandlastele 2–0.

Poliitilised probleemid ja lamedad, pettumust valmistavad finaalid jõudsid tagasi 1992. aastal. Endine NSV Liit mängis Sõltumatute Riikide Ühendusena ja kodusõda takistas Jugoslaavial konkureerida. Võõrustaja Rootsi kaotas ühes poolfinaalis ühtsele Saksamaale 3–2 ja teises nõudis Taani 5–4 tulistamist, et pärast 2–2 viiki Hollandi võitu võita. Taanlased alistasid Göteborgis finaalis sakslased 2–0.

Neli aastat hiljem, äsja ümbernimetatud EURO '96 ajal, ilmus pärast Nõukogude Liidu ja Jugoslaavia lagunemist veel rohkem võistlejaid ja 16 finalisti. Kokku oli rahvamasse 1 000 000, keskmiselt 40 916 inimest. Saksamaa võitis ühes poolfinaalis võisteldes võõrsil Inglismaad 6–5 ja tšehhid ületasid teises prantslasi. Saksamaa kindlustas oma kolmanda tiitli, võites Londoni Wembley staadionil äkksurmaväravaga Tšehhi vastu 2–1.

2000. aasta versioonis olid kaks võõrustajat, Holland ja Belgia, kellest viimane ei pääsenud veerandfinaali. Poolfinaalis alistas Prantsusmaa Portugali 2–1 ja Itaalia võitis pärast väravateta viiki hollandlastega. David Trezeguet lõi Prantsusmaal võiduka eesmärgi keelata Itaalias äkksurma 2–1 finaalis Rotterdamis Nethis.

Kreekal õnnestus 2004. aastal ootamatult, alistades veerandfinaalis kaitsva meistri Prantsusmaa, kaotades poolfinaalis Tšehhi ületunnid ja häirides võõrustajat Portugali 1–0 finaalis 62 865 pealtvaataja ees. Portugal oli oma poolfinaalis võõrsil Hollandist 2–1 alistanud.

Cohostid valiti uuesti aastaks 2008, seekord Austria ja Šveits. Mõttetu Hispaania lõi 12 väravat, rünnates lainetena. Ehkki Hispaania alistas Viinis peetud finaalis Fernando Torreselt vaid individuaalse pingutusega Saksamaa 1: 0, kontrollisid dünaamilised hispaanlased mängu ja kokkuvõttes oli see üks ühekülgseimatest finaalidest. Saksamaa oli poolfinaali võidu löönud Türgi üle ja Hispaania oli löönud kolm väravat rohkem kui Venemaa teises poolfinaalis.

EURO 2012.

2012. aastal EURO, mis toimus ühiselt Poolas ja Ukrainas, toimus esimesena täielikult Ida-Euroopas. Esines juhtumeid, kus rassistlik vägivald oli suunatud mustade mängijate poole, ja meeskonnad olid hädas kõrge temperatuuri ja äikesega, millest üks katkestas Prantsusmaa-versus Ukraina-mängu. Vaidlused hõlmasid Ukraina õigustatud eesmärki (mida TV kinnitas) Inglismaa vastu, mis keelati vaatamata sellele, et eesmärgi taha paigutati lisaametnik. Soositud Holland oli varane õnnetus ja kumbki võõrustajariik ei jäänud viimase kaheksa hulka. Saksamaa vaatas end mõnusalt kontrolli alla, kuni Itaalia Mario Balotelli kaotas kahe poolfinaali kaotuse kahele suurepärasele individuaalsele väravale. Portugali hiilgav Cristiano Ronaldo oli veerandfinaalis Tšehhi üle valitsenud, enne kui Portugal langes pärast skoorimatut poolfinaali Hispaaniale.

Itaalia vastu peetud finaalis hävitasid visuaalselt kütkestavad hispaanlased ründajad, eelistades keskväljalt kahte kolmest pangast ja kontrollides mängu karge lähiminevikuga. Esimene eesmärk oli Cesc Fàbregase kärpimine David Silva kasuks 14. minutil. Siis viskas Xavi läbitungiva söödu, mis võimaldas Jordi Albal neli minutit enne poolajavahemikku tabloole lisada. Torres lõi Hispaania kolmanda värava 84. minutil ja tema kõrvalepõige Juan Mata asendamiseks viis minutit hiljem lõppskooriks 4–0. Itaalia, vähendatud vigastuste tõttu kümne meheni, võttis lüüasaamise stoiliselt.

Hispaania töökas Andrés Iniesta nimetati matši meheks ja turniiri parimaks mängijaks. Hispaania poolt säästlikult kasutatud Torres võitis Kuldse Saali kolme värava, ühe abistamise ja vaid 189 minutit kestnud mänguga. Muud väljakud olid Andrea Pirlo (Itaalia), Philipp Lahm (Saksamaa) ja Steven Gerrard (Inglismaa).